yollar kapandı

İKİ gündür Doğu ve Güneydoğu'yu etkisi altına alan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Batman, Şırnak ve Siirt'in iki ilçesinde okullar 1 ile 3 gün arasında tatil edildi. Diyarbakır'ın kırsal kesminde bulunan 170 okulda iki gündür eğitim kar nedeniyle yapılamıyor. Doğu ve Güneydoğu'da bir çok ilçe yolunun yanısıra binlerce köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı. Kar, bazı yerleşim birimlerine enerji verilmesini engelledi. 2 gün kar'ın etkisi altında olan illerin son duruşu şöyle:

DİYARBAKIR:

Diyarbakır'da iki gündür etkisini gösteren yoğun kar yağışı yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Meteoroloji'nin dün gece kenti terk edeceğini açıkladığı kar yağışı aralıklarla sürüyor. Diyarbakır'ın kırsal kesiminde kar'ın kapadığı köy okullarında eğitim yapılamıyor. Diyarbakır merkez ve ilçelere bağlı 170 ilköğretim okulunda eğitim yapılamadığı belirtildi. Diyarbakır'ın 370 köy ve mezra ile ulaşamı kapandı.

SİİRT:

Siirt'te kar yağışı nedeniyle Eruh ve Aydınlar ilçesinde okullar 1 gün tatil edildi. Merkezde kar kalınlığı yarım metreyi bulurken, Siirt-Eruh, Şirvan-Pervari, Siirt-Aydınlar karayolu trafiğe kapandı. Siirt'in 140 köy yolu ulaşıma kapandı.

BATMAN:

Batman'da dün gece başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Kent merkezinde kalınlığı 30 santimi bulan kar yağışı nedeniyle okullar Batman merkez, Beşiri, Sason ve Gercüş ilçelerinde 1'er gün, Kozluk ta ise 3 gün tatil edildi. Batman-Sason, Batman-Gercüş, Batman-Silvan karayolu ulaşıma kapandı. Batman'ın 554 köy ve mezra ile ulaşımı kar nedeniyle kapandı. Kar yağışı nedeniyle elektrik arazılarının yaşandığı kentin büyük kısmına enerji verilemiyor.

BİNGÖL:

Dün gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle Bingöl-Sancak, Sancak-Hasbağlar ve Hasbağlar-Adaklı ve Karlıova-Yedisu yolları ile 56 köy ve 120 mezra yolu ulaşıma kapandı. Bölgenin özellikle yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Bingöl'ün Yedisu ilçesine Erzurum'un Çat ilçesinden ulaşım sağlanıyor. Ulaşıma kapanan köy yollarında kar temizleme çalışmalarına 7 ayrı ekiple Köy Hizmetleri devam ederken, kent merkezinde Belediye ekipleri kar temizleme çalışmalarına başladı.

Şehir merkezinde kar kalınlığı 12 santime ulaşırken yüksek kesimlerde ise yer yer 30 ile 40 santime ulaştı. Bingöl-Erzurum karayolunun açık olduğunu ancak yollarda kar ve buzlanma mevcut olup, Herdo deresi ve Bingöl Muş Boğlan geçidinde aşırı tipi nedeniyle zaman zaman ulaşımda aksamaların yaşandığı ve zincirsiz araçların yola çıkmamaları gerektiği belirtildi.

Karlıova ilçesine enerji taşıyan direklerin aşırı fırtınada devrilmesiyle birlikte 2 günden beri elektrik verilemezken, direklerin kurulması ile ilçeye 2 gündün sonra enerji verilmeye başlandığı belirtildi.

ŞIRNAK:

Şırnak'ta kar yşağışı sürüyor. Şehir merkezinde kalınlığı yarım metreyi geçti. Şırnak'da okullar 1 gün tatil edildi. Şırnak merkez ve ilçelerine bağlı yüzlerce köy ve mezra ile ulaşım sağlanamıyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !