karakış

Orta karadeniz Bölgesi'nde dün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Aralıksız yağan kar yağışı nedeniyle hayat felç oldu. Samsun ve Ordu şehir merkezinde 30 santime ulaşan kar kalınlığı nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. Sabah işlerine gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlar araçlarına binemedi. Zincirsiz araçlar yolda kaldı. Bazı vatandaşlar yolda kalan araçları itekleyerek yardımcı oldu. Yüksek kesimlerde 1 metreyi aşan kar kalınlığı nedeniyle evlerinde mahsur kalan vatandaşlar köy hizmetlerinden yardım istedi. Kazma ve küreklerle iş yerlerinin önünü temizlemeye çalışan vatandaşlar, kara teslim oldu. kar yağışına en çok çocuklar sevindi. Kar topu oynayıp yokuş aşağı kayarak eğlenen çocuklar karın keyfini çıkardı. Samsun il genelinde toplam 317 köy yolu ulaşıma kapandı. Köye Yönelik Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri sabahın erken saatlerinden itibaren kapanan yolları açmak için çalışmalara başladı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Ayvacık İlçesi'nin tamamında okullar bir gün kapandı.

Ordu'da da etkisini gösteren kar yağışı şehir merkezinde 30 santimi bulurken, yükseklerde ise 2 metreye ulaştı. Melet Irmağı Köprüsü üzerindeki buzlanma dolayısıyla bu sabaha karşı 20'nin üzerinde maddi hasarlı kaza meydana geldi. Şehir merkezinde 30 santimi bulan kar kalınlığı, Akkuş, Mesudiye, Korgan, Kabataş, Kabadüz, Gölköy ve Gürgentepe ilçelerinde 2 metreye ulaştı. İl genelindeki 491 köyün tamamının yolları ulaşıma kapandı. Ordu Belediyesi ekipleri özellikle ana arterler ve hastane yollarında sabaha kadar buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarını sürdürdü. Karayolları ekipleri de Ordu-Giresun ve Ordu-Samsun Sahil Yolu'nu sabaha kadar tuzladı.

Kar yağışının hala devam ettiği Ordu'da Köye Yönelik Hizmetler Müdürü Namık Uzunlar, tüm personelin yol açma çalışmaları için faaliyete geçirildiğini belirterek, yağışın devam ettiği yerlerde çalışma yapılmakta güçlük çekildiğini söyledi. Ordu Valiliğinden yapılan açıklamada ise il genelinde okulların 1 gün süre ile tatil edildiği belirtildi. Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Fatsa-Aybastı karayolunun 24 ve28. kilometreleri arasındaki yapım ve onarım çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü olarak sağlanırken, yolun 34. kilometresindeki heyelan nedeniyle yol ulaşıma kapandı. Sinop il genelinde de etkili olan kar hayatı olumsuz etkiledi. Toplam 250 köy yolu ulaşıma kapandı. Gerze İlçesi'nde eğitime bir gün ara verildi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !